Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
1 | GM | Grigoryan Karen H. | 2595 | ARM | Armenia | 7½ | 55 | ||
A | 2 | IM | Palit Somak | 2397 | IND | India | 6½ | 40 | 65 |
3 | GM | Perez Mitjans Orelvis | 2435 | ESP | Sant Josep Badalona | 6½ | 35 | ||
A | 4 | IM | Akshat Khamparia | 2362 | IND | India | 6½ | 31 | 45 |
5 | IM | Cruz Filemon | 2439 | PER | Tres Peons | 6½ | 27 | ||
6 | GM | Narciso Dublan Marc | 2515 | CAT | Barberà | 6½ | 24 | ||
7 | IM | Gomez Garrido Camilo Ernesto | 2496 | CUB | Cuba | 6½ | 21 | ||
8 | IM | Cruz Jonathan | 2459 | PER | Tres Peons | 6½ | 18 | ||
9 | FM | Oliva Castaneda Kevel | 2446 | CUB | Cuba | 6 | 15 | ||
10 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2415 | CAT | Sant Josep Badalona | 6 | 13 | ||
A | 11 | IM | Perpinya Rofes Lluis Maria | 2391 | CAT | SCC Sabadell | 6 | 10 | 35 |
12 | IM | Panelo Marcelo | 2445 | ARG | Sant Josep Badalona | 6 | 8 | ||
13 | IM | Alarcon Casellas Rolando | 2411 | CUB | Montcada | 6 | 6 | ||
A | 14 | FM | Martinez Alcantara Jose Eduardo | 2379 | PER | Peru | 5½ | 4 | 30 |
15 | IM | Kohlweyer Bernd | 2422 | GER | Alemania | 5½ | 2 | ||
A | 16 | Sagar Shah | 2339 | IND | India | 5½ | 1 | 20 | |
17 | GM | Munoz Pantoja Miguel | 2451 | CAT | Cerdanyola Valles | 5½ | |||
18 | GM | Lopez Martinez Josep Manuel | 2549 | CAT | SCC Sabadell | 5½ | |||
19 | IM | Huerga Leache Mikel | 2457 | ESP | Espanya | 5½ | |||
B | 20 | Silva Rodriguez Julio | 2210 | ESP | Espanya | 5½ | 65 | ||
A | 21 | IM | Vehi Bach Victor Manuel | 2316 | CAT | Montcada | 5½ | 15 | |
A | 22 | FM | Hernando Rodrigo Julio Antonio | 2342 | CAT | Cerdanyola Valles | 5½ | 10 | |
A | 23 | FM | Buchenau Frank | 2250 | GER | Gottingen | 5½ | 8 | |
A | 24 | IM | Piasetski Leon | 2274 | CAN | Canada | 5½ | 6 | |
25 | GM | Rodriguez Cepedes Amador | 2427 | CAT | Sant Josep Badalona | 5½ | |||
B | 26 | Silva Rodriguez Fernando | 2217 | ESP | Espanya | 5½ | 45 | ||
B | 27 | CM | Dalo Hermes | 2221 | VEN | Catalunya | 5½ | 35 | |
A | 28 | FM | Sanchez Enriquez Oscar Gerardo | 2374 | MEX | Mexico | 5 | 4 | |
A | 29 | FM | Santos Ruiz Miguel | 2306 | ESP | Espanya | 5 | 2 | |
A | 30 | IM | Vidarte Morales Arturo | 2326 | CAT | Montcada | 5 | 1 | |
B | 31 | Tallo Dominguez Imar | 2245 | CAT | SCC Sabadell | 5 | 30 | ||
B | 32 | Valls Marti Artur | 2212 | CAT | Ateneu Colon | 5 | 20 | ||
B | 33 | Herrera Reyes Jose Antonio | 2239 | ESP | Espanya | 5 | 15 | ||
B | 34 | Malassagne Isabelle | 2122 | FRA | França | 5 | 10 | ||
B | 35 | Aryan Chopra | 2246 | IND | India | 4½ | 8 | ||
B | 36 | Bru Rullo Llatzer | 2127 | CAT | Cerdanyola Valles | 4½ | 6 | ||
B | 37 | FM | Fernandez Cazorla Antonio | 2216 | CAT | Cerdanyola Valles | 4½ | 4 | |
38 | Severri Arrese Carlos | 1915 | CAT | Agusti | 4½ | ||||
B | 39 | Ayats Llobera Gerard | 1934 | CAT | Llinars del Valles | 4½ | 2 | ||
A | 40 | IM | Gonzalez Rodriguez Jorge A. | 2382 | COL | Figueres | 4½ | ||
B | 41 | Domenech Vallejos Josep Lluis | 2062 | CAT | Maragall | 4½ | 1 | ||
B | 42 | FM | Raghunandan Kaumandur Srihari | 2106 | IND | India | 4½ | ||
B | 43 | Gonzalez Vericat Sergio | 2206 | CAT | Gerunda | 4½ | |||
B | 44 | FM | Quirhuayo Gonzalo | 2137 | PER | Peru | 4½ | ||
B | 45 | WFM | Chernyak Viktoria | 2094 | RUS | Russia | 4½ | ||
B | 46 | Jareno Badenas Aleix | 2064 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | |||
B | 47 | Vazquez Moreno Josep M | 2114 | CAT | Sant Marti | 4½ | |||
B | 48 | Rodriguez Rebull German | 2035 | CAT | Ateneu Barcelones | 4½ | |||
B | 49 | Vilalta Vidal Javier | 2017 | CAT | Mataro | 4½ | |||
B | 50 | Fabregas Fernandez Bernat | 2150 | CAT | Mataro | 4 | |||
A | 51 | FM | Ibanez Tarradellas Eduardo | 2304 | CAT | Barcelona UGA | 4 | ||
B | 52 | Mokal Amruta Sunil | 2056 | IND | India | 4 | |||
B | 53 | Prats Gaudo Oscar | 1912 | CAT | Molins de Rei | 4 | |||
B | 54 | Del Amo Carbo Jordi | 2112 | CAT | Terrassa | 4 | |||
B | 55 | Garcia Mosquera David | 2072 | CAT | Vilassar de Mar | 4 | |||
B | 56 | Sagues Andreu Xavier | 2108 | CAT | Congres | 4 | |||
B | 57 | Heinsohn Michael | 2055 | GER | Alemania | 4 | |||
B | 58 | Porta Tovar Guillem | 2003 | CAT | Ateneu Colon | 4 | |||
B | 59 | Vigo Allepuz David | 2059 | CAT | Catalunya | 4 | |||
B | 60 | Jimenez Ruano Adrian | 1898 | CAT | Cerdanyola Valles | 4 | |||
B | 61 | WIM | Moreno Garcia Elizabeth Paola | 2077 | VEN | Escola Escacs BCN | 3½ | ||
B | 62 | Bernat Ernest | 2054 | CAT | Jake Club | 3½ | |||
63 | Magallanes Gustavo | 1982 | ARG | Sant Josep Badalona | 3½ | ||||
64 | Beaskoa Estany Gabriel | 1884 | CAT | Peona i Peo | 3½ | ||||
B | 65 | Sanchez Lopez Juan Manuel | 2111 | CAT | Badalona | 3½ | |||
66 | Fernandez Felguera Agustin | 1715 | CAT | Vall de Tenes | 3½ | ||||
B | 67 | Costa Trave Jaume | 2115 | CAT | Granollers | 3 | |||
68 | Tadevosyan Galust | 1864 | ARM | Armenia | 3 | ||||
B | 69 | Segarra Calderer Albert | 2021 | CAT | Badia Valles | 3 | |||
70 | Arus Blanch Daniel | 2001 | CAT | Terrassa | 3 | ||||
B | 71 | Colom Andres Xavier | 1894 | CAT | Barcelona-UGA | 3 | |||
72 | Cabot Muntane Jordi | 1943 | CAT | Agusti | 3 | ||||
73 | Saiz Rodrigo Fernando | 1952 | CAT | Jake Club | 3 | ||||
74 | Soto Balastegui Victor | 1922 | CAT | Terrassa | 3 | ||||
B | 75 | Van Dijk Bram | 2067 | NED | Holanda | 3 | |||
B | 76 | Flores De Paco David | 1961 | CAT | Terrassa | 3 | |||
B | 77 | WIM | Dave Dhyani | 2183 | IND | India | 2½ | ||
B | 78 | Ruiz Molina Gabriel | 2135 | CAT | Canet de Mar | 2½ | |||
B | 79 | Blasco Coll Andreu | 2086 | CAT | Castelldefels | 2½ | |||
B | 80 | Wortmann Dirk | 2044 | GER | Alemania | 2 | |||
81 | Dougas Chavarria Nestor | 1796 | CAT | Sant Andreu | 2 | ||||
82 | Altimira Jordi | 1873 | GER | Alemania | 2 | ||||
83 | Boixader Arbo Xavier | 1677 | CAT | SCC Sabadell | 1½ | ||||
84 | Gallegos Gomez Jacinto | 1767 | CAT | Montilla de Aragon | 1 | ||||
85 | Perez Ruiz Santiago | 1872 | CAT | Figueres | ½ | ||||
Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
C | 1 | Ritter Aguilar Jordi | 2065 | CAT | Cerdanyola Vallés | 7½ | 65 | ||
C | 2 | Bru Gibert Rafael | 2026 | CAT | Ateneu Colón | 7½ | 45 | ||
C | 3 | Flores Liñan Josep Luis | 2016 | CAT | La Lira | 7 | 35 | ||
D | 4 | Arribas Alvarez Marti | 1913 | CAT | EDAMI | 7 | 65 | ||
C | 5 | Palacios Peña Gerardo | 1993 | CAT | Sant Boi | 7 | 30 | ||
D | 6 | Baltasar Diaz Vicente | 1932 | CAT | Paretana | 7 | 45 | ||
C | 7 | Ferres Saez Joan | 1965 | CAT | Granollers | 6½ | 20 | ||
D | 8 | Urrutia Mule Oriol | 1933 | CAT | Castelllar Vallés | 6½ | 35 | ||
C | 9 | Delgadillo Torrico Felipe | 2053 | CAT | L'Espiga de Les Corts | 6½ | 15 | ||
D | 10 | Rodriguez Rodriguez Tomas | 1918 | CAT | SCC Sabadell | 6½ | 30 | ||
C | 11 | Gouma Ronald | 1997 | NED | Holanda | 6½ | 10 | ||
D | 12 | Iglesias Fernandez Luis | 1944 | ESP | Espanya | 6 | 20 | ||
D | 13 | Malassagne Gabriel | 1834 | FRA | Marseille | 6 | 15 | ||
C | 14 | Ramal Mata Rodrigo | 2084 | CAT | Sant Andreu | 6 | 8 | ||
D | 15 | Sanchez Ocal Pablo | 1853 | CAT | Cerdanyola Vallés | 6 | 10 | ||
D | 16 | Salazar Navas Josep | 1927 | CAT | Jake Club | 6 | 8 | ||
C | 17 | Julia Yebra David | 1980 | CAT | Peón Doblado | 6 | 6 | ||
D | 18 | Alves Garcia Eric | 1871 | CAT | Badia | 5½ | 6 | ||
C | 19 | Pallares Gurrea Aitor Alexander | 1956 | CAT | Jake Club | 5½ | 4 | ||
C | 20 | Viñas Serrano Jordi | 2026 | CAT | Agustí | 5½ | 2 | ||
C | 21 | Lorente Muñoz Raul | 2028 | CAT | Sant Josep Badalona | 5½ | 1 | ||
D | 22 | Tortosa Moros Joan | 1941 | CAT | Ateneu Colón | 5½ | 4 | ||
D | 23 | Romero Castejón Daniel | 1933 | CAT | El Prat | 5½ | 2 | ||
C | 24 | Lopez Diaz Daniel | 2001 | CAT | Terrassa | 5½ | |||
C | 25 | Arroyo Vega Valenti | 2084 | CAT | Mataró | 5½ | |||
C | 26 | Garcia I Riera Josep | 2080 | CAT | La Lira | 5½ | |||
C | 27 | Montalban Colell Bernat | 2003 | CAT | Ideal Clavé | 5½ | |||
C | 28 | Lopez Atay Diana Ruth | 2076 | CAT | Sant Martí | 5½ | |||
E | 29 | Grasa Solanas Oscar | 1627 | ESP | Espanya | 5½ | 65 | ||
C | 30 | Atienza Roy Jesus | 2066 | CAT | Montornés | 5½ | |||
C | 31 | Batista Perez Carlos | 2008 | CAT | Cerdanyola Vallés | 5 | |||
C | 32 | Garcia Sanchez Aitor | 1967 | CAT | Badalona | 5 | |||
D | 33 | Torralba Brosa Marc | 1895 | CAT | Castellar Vallés | 5 | 1 | ||
C | 34 | Reginaldo Huix Pere | 2075 | CAT | Sant Llorenç Savall | 5 | |||
D | 35 | Gonzalez Saguillo Oriol | 1932 | CAT | Cerdanyola Mataró | 5 | |||
C | 36 | Maynat Diaz Jose Antonio | 1981 | CAT | Canet de Mar | 5 | |||
C | 37 | Caro Martinez Ramon | 1990 | CAT | Mollet | 5 | |||
C | 38 | Franzoni Ladron De Guevara Enri | 2005 | CAT | Sant Andreu | 5 | |||
C | 39 | Cardenas Fernando Adrian | 2060 | CAT | Barcelona-UGA | 5 | |||
D | 40 | Flores Mendoza Jose Antonio | 1905 | ESP | Espanya | 5 | |||
C | 41 | Riu Lopez Daniel | 2024 | CAT | EDAMI | 5 | |||
C | 42 | Fernandez Egea Andres | 2075 | CAT | Sant Adrià de Besós | 5 | |||
E | 43 | Cort Hidalgo Jordi | 1798 | CAT | Tres Peons | 5 | 45 | ||
C | 44 | Catarineu Navines Federico | 2075 | CAT | Peona i Peó | 4½ | |||
C | 45 | Martinez Perez Pablo | 1964 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | |||
C | 46 | Lozano Diaz Antoni | 2015 | CAT | Cerdanyola Vallés | 4½ | |||
C | 47 | Murat Huertas Eduard | 1952 | CAT | Badalona | 4½ | |||
D | 48 | Sole Bove Josep | 1934 | CAT | Montcada | 4½ | |||
C | 49 | Martin Villanova Jordi | 2062 | CAT | Llavaneres | 4½ | |||
C | 50 | Casas Tarres Lluis | 1960 | CAT | Sant Martí | 4½ | |||
C | 51 | Pla Carulla Joaquim | 2065 | CAT | Olesa | 4½ | |||
E | 52 | López Lorenzo José Enrique | 1769 | CAT | Diagonal Mar | 4½ | 35 | ||
D | 53 | Serentill Tost Eduard | 1854 | CAT | CC Badalona | 4½ | |||
D | 54 | Malassagne Jerome | 1835 | FRA | Marseille | 4½ | |||
D | 55 | Ventura Solans Víctor | 1880 | CAT | Vila Olímpica | 4½ | |||
D | 56 | Romero Funieles Rafael de Jesus | 1939 | CAT | La Lira | 4½ | |||
D | 57 | Palau Fontanet David | 1937 | CAT | Foment Martinenc | 4½ | |||
D | 58 | Planas Sarmiento Juan | 1892 | CAT | Sant Feliu | 4½ | |||
D | 59 | Sanchez Paz Josep | 1882 | CAT | Badalona | 4½ | |||
D | 60 | Opasiak Dustin Tennessee | 1891 | GER | Alemanya | 4½ | |||
C | 61 | Peiron Lluch Jose Daniel | 1990 | CAT | Peón Doblado | 4 | |||
C | 62 | Bru Rullo Samuel | 2014 | CAT | L'Ampolla | 4 | |||
D | 63 | Navines Monfa Josep | 1844 | CAT | Castellar Vallés | 4 | |||
C | 64 | Garcia Punzano Josep Lluis | 1950 | CAT | Jake Club | 4 | |||
C | 65 | Massanet Miret Pere | 1953 | CAT | La Lira | 4 | |||
D | 66 | Martinez Perez Sergio | 1930 | CAT | SCC Sabadell | 4 | |||
D | 67 | Quero Ortega Joan | 1931 | CAT | El Prat | 4 | |||
D | 68 | Fungueiriño Pique Daniel | 1864 | CAT | L'Espiga de Les Corts | 4 | |||
D | 69 | Romero Gamez Francisco Javier | 1926 | CAT | Congrés | 4 | |||
D | 70 | Gomez Guinovart Josep Manel | 1873 | CAT | Congrés | 4 | |||
D | 71 | Vargas Ramirez Ana Maria | 1896 | COL | Colombia | 4 | |||
D | 72 | Archs Garriga Ignasi | 1898 | CAT | Peón Doblado | 4 | |||
D | 73 | Valbuena Castro Gregorio | 1851 | CAT | Jake Club | 4 | |||
D | 74 | Ramon Herraez Alex | 1832 | CAT | Ripollet | 4 | |||
D | 75 | Oliva Anell Judith | 1898 | CAT | Montcada | 3½ | |||
D | 76 | Olive Alier Tomas | 1885 | CAT | Sant Josep Badalona | 3½ | |||
E | 77 | Cervera Lopez Miguel | 1700 | CAT | La Colmena | 3½ | 30 | ||
D | 78 | Fernandez Pintado Xavier | 1905 | CAT | Hortenc | 3½ | |||
D | 79 | Sanchez Viana Jordi | 1862 | CAT | Barcelona-UGA | 3½ | |||
D | 80 | Sanchez Coves Joan Josep | 1842 | CAT | Ideal Clavé | 3½ | |||
D | 81 | Gonzalez Muelas Javier | 1855 | CAT | Congrés | 3½ | |||
D | 82 | Salvador Sanchez Ricardo | 1818 | CAT | Sant Martí | 3½ | |||
D | 83 | Domenche Redondo Francesc | 1906 | CAT | Foment Martinenc | 3½ | |||
D | 84 | Fuentes Barrientos Carlos | 1915 | CAT | Sant Martí | 3½ | |||
E | 85 | Ylla Soro Rafael | 1799 | CAT | Congrés | 3½ | 20 | ||
E | 86 | Garcia Dils Ramon | 1700 | CAT | Badalona | 3½ | 15 | ||
E | 87 | Olleta Tanya Jordi | 1749 | CAT | El Masnou | 3½ | 10 | ||
C | 88 | Barragan Hernandez Manel | 1990 | CAT | Tres Peons | 3 | |||
D | 89 | Hernando Rodrigo Lourdes | 1913 | CAT | Comtal | 3 | |||
D | 90 | Ferre Navarro Joan | 1846 | CAT | Badalona | 3 | |||
E | 91 | Gama Corral Carlos | 1784 | CAT | Montornés | 3 | 8 | ||
D | 92 | Alvarez Garmendia Jose Maria | 1843 | CAT | La Lira | 3 | |||
E | 93 | Bienvenido Kleque Jose | 1737 | CAT | Sant Adrià de Besós | 3 | 6 | ||
E | 94 | Torronteras Moral Rafael | 1700 | CAT | Sant Josep Badalona | 3 | 4 | ||
E | 95 | Salicru Pages Francesc X. | 1746 | CAT | Arenys de Munt | 3 | 2 | ||
D | 96 | Ayats Llobera Quim | 1818 | CAT | Llinars del Vallés | 3 | |||
E | 97 | Roa RIbera Álvaro | 1702 | CAT | Sant Josep Badalona | 3 | 1 | ||
E | 98 | Trabado Nieto David | 1700 | CAT | Sant Martí | 3 | |||
C | 99 | Sumelzo Lozano Josep | 2078 | CAT | Badalona | 2½ | |||
E | 100 | Farell Duran Josep | 1766 | CAT | Passió Esparr. | 2½ | |||
E | 101 | Pico Garcia Antonio | 1792 | CAT | Catalunya | 2½ | |||
C | 102 | Casasampera Boada Joaquim | 1974 | CAT | Molins de Rei | 2½ | |||
E | 103 | Gonzalez Trigo Jose Luis | 1784 | CAT | Foment Martinenc | 2½ | |||
E | 104 | Herrera Vargas Carlo Esteban | 1748 | CAT | Peona i Peó | 2½ | |||
E | 105 | De La Fuente Gil Roberto | 1787 | CAT | Peón Doblado | 2 | |||
E | 106 | Sánchez Fontanet Lluis | 1724 | CAT | Vall-Romanes | 2 | |||
E | 107 | Sentís Baena Samuel | 1726 | CAT | SCC Sabadell | 2 | |||
E | 108 | Laparra Agenjo Alejandro Javier | 1700 | CAT | Agustí | 2 | |||
E | 109 | Bes Alvarez Alex | 1734 | CAT | Sant Martí | 2 | |||
E | 110 | Ramos Fernández Pilar | 1700 | CAT | Sant Martí | 2 | |||
E | 111 | Orts Gonzalez Rafael | 1700 | CAT | Sant Martí | 2 | |||
E | 112 | Tordera Jumilla Joaquim | 1700 | CAT | Sant Martí | 1 |