Grup A | |||||||||
Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
1 | GM | Peralta Fernando | 2596 | ARG | Sant Josep | 7½ | 100 | ||
2 | GM | Grigoryan Karen H. | 2592 | ARM | Armenia | 7 | 85 | ||
3 | GM | Narciso Dublan Marc | 2523 | CAT | Barberà | 7 | 75 | ||
4 | IM | Ghosh Diptayan | 2468 | IND | India | 6½ | 65 | ||
5 | IM | Saptarshi Roy | 2449 | IND | India | 6½ | 60 | ||
6 | IM | Gomez Garrido Camilo Ernesto | 2495 | CUB | Cuba | 6½ | 55 | ||
7 | FM | Oliva Castaneda Kevel | 2419 | CUB | Cuba | 6½ | 50 | ||
8 | GM | Aroshidze Levan | 2565 | GEO | Banyoles | 6 | 45 | ||
A | 9 | Sagar Shah | 2314 | IND | India | 6 | 40 | 65 | |
10 | IM | Cruz Jonathan | 2471 | PER | Tres Peons | 6 | 30 | ||
11 | IM | Aloma Vidal Robert | 2406 | CAT | Barcelona UGA | 6 | 25 | ||
A | 12 | IM | Akshat Khamparia | 2367 | IND | India | 6 | 20 | 45 |
13 | FM | Sanchez Enriquez Oscar Gerard | 2401 | MEX | Mexico | 6 | 16 | ||
14 | IM | Palit Somak | 2411 | IND | India | 6 | 13 | ||
A | 15 | IM | Ruiz C Joshua D | 2374 | COL | Colombia | 6 | 10 | 35 |
B | 16 | MK | Garriga Cazorla Pere | 2222 | CAT | Mollet | 5½ | 8 | 65 |
A | 17 | IM | Matnadze Ana | 2389 | CAT | Peona i Peó | 5½ | 6 | 30 |
18 | GM | Munoz Pantoja Miguel | 2457 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | 4 | ||
A | 19 | Sardana Rishi | 2363 | AUS | Austria | 5½ | 2 | 20 | |
20 | IM | Cruz Filemon | 2412 | PER | Tres Peons | 5½ | 1 | ||
A | 21 | IM | Das Sayantan | 2381 | IND | India | 5½ | 15 | |
B | 22 | Herrera Reyes Jose Antonio | 2239 | ESP | Espanya | 5½ | 45 | ||
A | 23 | IM | Vehi Bach Victor Manuel | 2313 | CAT | Montcada | 5½ | 10 | |
A | 24 | FM | Gurevich Daniel | 2317 | USA | Estats Units | 5½ | 8 | |
A | 25 | Bas Mas Jose Joaquin | 2278 | ESP | Espanya | 5½ | 6 | ||
A | 26 | FM | Hernando Rodrigo Julio Antoni | 2332 | CAT | Cerdanyola V. | 5 | 4 | |
27 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2426 | ESP | Sant Josep | 5 | |||
28 | IM | Gomez Ledo Roberto Carlos | 2429 | CUB | Cuba | 5 | |||
29 | FM | Gonzalez Perez Arian | 2494 | FID | Sant Andreu | 5 | |||
A | 30 | FM | Radovanovic Jovica | 2330 | SRB | Servia | 5 | 2 | |
A | 31 | FM | Martinez Alcantara Jose Eduar | 2295 | PER | Peru | 5 | 1 | |
B | 32 | Ventura Bolet Alexandre | 1949 | CAT | Vila Olímpica | 5 | 35 | ||
A | 33 | IM | Bergez Luc | 2368 | FRA | Barberà | 5 | ||
B | 34 | CM | Dalo Hermes | 2226 | VEN | Catalunya | 5 | 30 | |
B | 35 | MK | Diaz Camallonga Carles | 2235 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | 20 | |
36 | IM | Mascaro March Pedro | 2417 | ESP | Espanya | 4½ | |||
A | 37 | FM | Ramirez Garcia Jorge Alberto | 2260 | MEX | Torà | 4½ | ||
B | 38 | Iagar Razvan-Gabriel | 2168 | ROU | Rumania | 4½ | 15 | ||
A | 39 | MK | Perez Manas Benjamin | 2290 | CAT | Barberà | 4½ | ||
B | 40 | Garcia Ramos Daniel | 1975 | CAT | Peona i Peó | 4½ | 10 | ||
B | 41 | WIM | Hagesather Ellen | 2182 | NOR | Noruega | 4½ | 8 | |
A | 42 | FM | Sos Andreu Eric | 2345 | ESP | Espanya | 4½ | ||
B | 43 | MK | Rojano Alfonso Carlos | 2213 | CAT | La Colmena | 4½ | 6 | |
A | 44 | FM | Larsen Karsten | 2265 | DEN | Dinamarca | 4½ | ||
B | 45 | WFM | Coimbra Margarida | 2071 | POR | Portugal | 4 | 4 | |
B | 46 | FM | Raghunandan Kaumandur Sriha | 2148 | IND | India | 4 | 2 | |
A | 47 | FM | Martinez Ramirez Erik | 2324 | CAT | Barberà | 4 | ||
B | 48 | Pozanco Romasanta Marc | 2088 | CAT | SCC Sabadell | 4 | 1 | ||
49 | Tadevosyan Galust | 1843 | ARM | Armenia | 4 | ||||
B | 50 | Jareno Badenas Aleix | 2064 | CAT | SCC Sabadell | 4 | |||
B | 51 | Del Amo Carbo Jordi | 2112 | CAT | Terrassa | 4 | |||
A | 52 | MK | Canal Oliveras Joan | 2250 | CAT | Catalunya | 4 | ||
B | 53 | FM | Capellades Subirana Marc | 2211 | CAT | Peona i Peó | 4 | ||
B | 54 | Jordan Arenas Manuel | 2175 | ESP | Espanya | 4 | |||
B | 55 | NM | Anguera Maestro Jaime | 2179 | CAT | Sant Andreu | 4 | ||
B | 56 | MK | Fabre Massana Miquel | 2116 | CAT | Taradell-Centelles | 4 | ||
B | 57 | Saez Coma Alejandro | 2097 | CAT | Catalunya | 4 | |||
B | 58 | Castillo Escario Yolanda | 2029 | CAT | Barberà | 4 | |||
B | 59 | Bernat Ernest | 2101 | CAT | Jake | 4 | |||
A | 60 | IM | Leroy Didier | 2319 | FRA | França | 3½ | ||
B | 61 | Orteu Capdevila Max | 1808 | CAT | Escola d'Escacs de Bcn | 3½ | |||
B | 62 | WFM | Messina Roberta | 2057 | ITA | Italia | 3½ | ||
B | 63 | Garcia Acosta Roger | 2054 | CAT | Cerdanyola V. | 3½ | |||
B | 64 | MK | Chalmeta Ugas Jordi | 2187 | CAT | Sant Boi | 3½ | ||
B | 65 | Garcia Marin Guillem | 2099 | CAT | Mollet | 3½ | |||
66 | MK | Castells Briones Miquel | 1979 | CAT | Barcelona UGA | 3½ | |||
B | 67 | Fernandez Aguilar Francisco | 2049 | CAT | SCC Sabadell | 3½ | |||
B | 68 | MK | Menac Comas Joan Ramon | 2147 | CAT | Catalonia | 3½ | ||
69 | CM | Bekker Gary | 1820 | AUS | Austria | 3½ | |||
B | 70 | Nadal Fajardo Ricard | 1999 | CAT | Comtal | 3½ | |||
B | 71 | Balague Camps Marc | 2082 | CAT | Sta. Eugènia | 3 | |||
B | 72 | Andersen Alf R. | 2214 | NOR | Noruega | 3 | |||
B | 73 | Colom Andres Xavier | 1905 | CAT | Barcelona UGA | 3 | |||
B | 74 | Basas Gamazo Josep | 2001 | CAT | Catalonia | 3 | |||
B | 75 | Masferrer Niubo Enric | 1996 | CAT | Peona i Peó | 3 | |||
B | 76 | Simon Del Sol Jaume | 1986 | CAT | Moià-Moianès | 3 | |||
77 | Clanchet Olle Josep | 1736 | CAT | Martorell | 3 | ||||
A | 78 | FM | Ryan Joseph | 2285 | IRL | Foment | 2½ | ||
B | 79 | Estepa-Fonseca Omar Maria | 1978 | CAT | Montmeló | 2½ | |||
B | 80 | Martinez Pla Xavier | 1881 | CAT | Tres Peons | 2 | |||
81 | Soto Balastegui Victor | 1996 | CAT | Terrassa | 2 | ||||
B | 82 | Vigo Allepuz David | 2085 | CAT | Catalunya | 2 | |||
B | 83 | Jimenez Ruano Adrian | 1851 | CAT | Cerdanyola V | 2 | |||
84 | Las Heras Aixandri Guillem | 1646 | CAT | Llinars V. | 1 | ||||
Grup B | |||||||||
Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
C | 1 | Ritter Aguilar Jordi | 2065 | CAT | Cerdanyola V. | 7½ | 65 | ||
C | 2 | Cervelló Tost Roger | 2084 | CAT | Peona i Peó | 7 | 45 | ||
C | 3 | Torras Chicon Adrià | 1996 | CAT | Castellar | 7 | 35 | ||
C | 4 | Roig Gorina Harold | 2024 | CAT | Terrassa | 6½ | 30 | ||
C | 5 | Lopez Atay Diana Ruth | 2076 | CAT | Sant Martí | 6½ | 20 | ||
C | 6 | Pérez García Jose Miguel | 2045 | ESP | Espanya | 6½ | 15 | ||
D | 7 | Flores Mendoza Jose Antonio | 1905 | ESP | Navarra | 6½ | 65 | ||
C | 8 | Lopez Pajuelo Aleix | 2099 | CAT | Montmeló | 6 | 10 | ||
C | 9 | Palacios Peña Gerardo | 1993 | CAT | Sant Boi | 6 | 8 | ||
D | 10 | Arribas Alvarez Martí | 1913 | CAT | EDAMI | 6 | 45 | ||
C | 11 | Garnica Nebot Francesc | 2038 | CAT | Molí Nou | 6 | 6 | ||
C | 12 | Pla Carulla Joaquim | 2065 | CAT | Olesa | 6 | 4 | ||
C | 13 | Lopez-Atalaya Fainé Josep | 1989 | CAT | Terrassa | 6 | 2 | ||
D | 14 | Lladós Clos Jaume | 1933 | CAT | Peona i Peó | 5½ | 35 | ||
C | 15 | Pulido Leon Manuel | 2015 | CAT | La Colmena | 5½ | 1 | ||
C | 16 | Pérez García Adrià | 1979 | CAT | Peona i Peó | 5½ | |||
C | 17 | Fernandez Martín Javier | 2058 | CAT | Blasareny-Sallent | 5½ | |||
D | 18 | Urrutia Mulé Oriol | 1933 | CAT | Castellar | 5½ | 30 | ||
C | 19 | Lozano Diaz Antoni | 2015 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | |||
C | 20 | Jané Besora Jordi | 2090 | CAT | Cardona-Súria | 5½ | |||
C | 21 | Caro Martínez Ramon | 1990 | CAT | Mollet | 5½ | |||
D | 22 | Peñalver Guardia Josep | 1919 | CAT | Cerdanyola V. | 5 | 20 | ||
C | 23 | Ferres Saez Joan | 1965 | CAT | Granollers | 5 | |||
D | 24 | Català Ulied Bernat | 1809 | CAT | Vila Olímpica | 5 | 15 | ||
C | 25 | Gaona González Gerard | 2069 | CAT | Mollet | 5 | |||
C | 26 | Alquezar Mancho Renato | 1972 | CAT | Colònia Güell | 5 | |||
C | 27 | Martín Pérez Pau | 1954 | CAT | Llinars V. | 5 | |||
D | 28 | Alquezar Calpena Marc | 1876 | CAT | Cornellà | 5 | 10 | ||
D | 29 | Ventura Solans Víctor | 1880 | CAT | Vila Olímpica | 5 | 8 | ||
C | 30 | Jimenez Chavarrias Sergio | 2004 | CAT | Sant Feliu | 4½ | |||
C | 31 | Jiménez Martínez Xavier | 2066 | CAT | Jake | 4½ | |||
D | 32 | Garcia Perez Josep | 1902 | CAT | Castellar | 4½ | 6 | ||
D | 33 | Collell Rodríguez Victor | 1911 | CAT | Peona i Peó | 4½ | 4 | ||
D | 34 | Ballester Valls Joan Antoni | 1833 | CAT | Catalunya | 4½ | 2 | ||
D | 35 | Torralba Brosa Marc | 1895 | CAT | Castellar | 4½ | 1 | ||
D | 36 | Sanchez Ocal Pablo | 1853 | CAT | Cerdanyola V. | 4½ | |||
C | 37 | Martínez Pérez Pablo | 1964 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | |||
D | 38 | Peñalver Guardia Esteban | 1840 | CAT | Cerdanyola V. | 4½ | |||
D | 39 | Baltasar Diaz Vicente | 1932 | CAT | Paretana | 4½ | |||
D | 40 | Garcia Acosta Carla | 1813 | CAT | Cerdanyola V. | 4½ | |||
D | 41 | Català Ulied Guillem | 1846 | CAT | Vila Olímpica | 4½ | |||
C | 42 | Gonzalez Garcia Sergi | 2004 | CAT | Sant Marti | 4 | |||
D | 43 | Martinez Torras Pol | 1849 | CAT | Tres Peons | 4 | |||
D | 44 | Romero Gamez Francisco Javier | 1926 | CAT | Congrés | 4 | |||
C | 45 | Casasampera Boada Joaquim | 1974 | CAT | Molins de Rei | 4 | |||
D | 46 | Toquero Gracia Pau | 1877 | CAT | Llinars V. | 4 | |||
D | 47 | Arbos Maranges Josep | 1893 | CAT | St. Quirze V. | 3½ | |||
D | 48 | Castañeda Muñoz Antonio | 1844 | CAT | Mollet | 3½ | |||
D | 49 | Tortosa Moros Joan | 1941 | CAT | At. Colon | 3½ | |||
D | 50 | Cutura Sole Alexandre | 1905 | CAT | Terrassa | 3½ | |||
C | 51 | Serra Vilaró Agustí | 2013 | CAT | Comtal | 3½ | |||
D | 52 | Francas Busquets Joan | 1866 | CAT | Sant Boi de Ll. | 3½ | |||
D | 53 | Custodio Criado Jofre | 1901 | CAT | Peona i Peó | 3½ | |||
54 | Mestres Vilahur Lluis | 1767 | CAT | Barberà | 3½ | ||||
D | 55 | Navines Monfa Josep | 1844 | CAT | Castellar | 3½ | |||
D | 56 | Sanchez Artigas Antoni | 1908 | CAT | Sant Feliu | 3½ | |||
D | 57 | Bernat Pascual Magí | 1869 | CAT | Catalunya | 3½ | |||
D | 58 | Jimenez Paez Jaime | 1809 | CAT | Cerdanyola V. | 3½ | |||
D | 59 | Carro Bonet Jaume | 1916 | CAT | SCC Sabadell | 3 | |||
D | 60 | Diaz Doblas Juan | 1930 | CAT | Caldes Montbui | 3 | |||
C | 61 | Vargas Drechsler Carlos | 1958 | CAT | Tres Peons | 3 | |||
C | 62 | Barris Rivera Ramon | 2060 | CAT | Barberà | 3 | |||
D | 63 | Fungeiriño Pique Daniel | 1864 | CAT | Espiga | 3 | |||
D | 64 | Gonzalez Canovas Sebastià | 1858 | CAT | La Lira | 3 | |||
D | 65 | Radigales Mauri Jaume | 1839 | CAT | Foment | 3 | |||
D | 66 | Romero Funieles Rafael | 1939 | CAT | La Lira | 3 | |||
D | 67 | Febrero Pérez Lluís | 1887 | CAT | Comtal | 3 | |||
C | 68 | Barragán Hernández Manel | 1990 | CAT | Tres Peons | 2½ | |||
D | 69 | Nin Serres Pere | 1837 | CAT | Catalunya | 2½ | |||
D | 70 | Mateo Hernández Francesc | 1874 | CAT | Sant Cugat | 2½ | |||
D | 71 | Borges de Clasca Pol | 1824 | CAT | Cerdanyola V. | 2½ | |||
D | 72 | Fernandez Macarron Mariano | 1805 | CAT | Congrés | 2 | |||
C | 73 | Cardenas Fernando Adrián | 2060 | CAT | Barcelona UGA | 2 | |||
74 | Lazaro Valls Xavier | 1700 | CAT | Taradell-Centelles | 2 | ||||
75 | Moraleda Alvarez Francisco | 1759 | CAT | Barberà | 2 | ||||
76 | Garcia Extremera Manuel | 1759 | CAT | Barberà | 1½ | ||||
77 | Soriano Girbau Santiago | 1739 | CAT | Barberà | 1½ | ||||
D | 78 | Maqueda Berdugo Francisco | 1864 | CAT | SCC Sabadell | ½ | |||
Grup C | |||||||||
Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
E | 1 | Cort Hidalgo Jordi | 1798 | CAT | Tres Peons | 8 | 65 | ||
E | 2 | Herrera Galera Gerard | 1770 | CAT | Ripollet | 7½ | 45 | ||
E | 3 | Freixa Rofastes Ernest | 1731 | CAT | Aragonès | 6½ | 35 | ||
E | 4 | Codina Broto Sergi | 1785 | CAT | Cerdanyola V. | 6½ | 30 | ||
E | 5 | Cruz Jiménez Miguel | 1796 | CAT | Terrassa | 6 | 20 | ||
E | 6 | Blesa Puig Pau | 1780 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | 15 | ||
E | 7 | Garcia Ramos Anaïs | 1792 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | 10 | ||
E | 8 | Fernández Arroyo Andrea | 1710 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | 8 | ||
E | 9 | Domenech Puigdemont Nuria | 1707 | CAT | Castellar | 5½ | 6 | ||
E | 10 | Mostazo Torrubia Rafael | 1788 | CAT | Caldes Montbui | 5 | 4 | ||
E | 11 | Vidal Moll Francesc | 1756 | CAT | Sant Cugat | 5 | 2 | ||
E | 12 | Ponsa Alcubierre Marina | 1775 | CAT | Badia | 5 | 1 | ||
E | 13 | Fernández Arroyo Alex | 1780 | CAT | Cerdanyola V. | 5 | |||
E | 14 | Garrido Sánchez Daniel | 1752 | CAT | Badia | 5 | |||
E | 15 | Picó Garcia Antonio | 1792 | CAT | Catalunya | 4½ | |||
E | 16 | Novoa Prieto Jose Benito | 1757 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | |||
E | 17 | Garcia Torres Adolfo | 1735 | CAT | St. Llorenç Savall | 4½ | |||
E | 18 | Bernat Mor Juli | 1700 | CAT | Catalunya | 4½ | |||
E | 19 | Farre Muntaner Josep Ramon | 1750 | CAT | Vallromanes | 4 | |||
E | 20 | Vincent Cleo | 1390 | FRA | França | 4 | |||
E | 21 | Duran Lopez Adrián | 1750 | CAT | Badia | 4 | |||
E | 22 | Sánchez Fontanet Lluís | 1724 | CAT | Vallromanes | 4 | |||
E | 23 | Borges de Clasca David | 1715 | CAT | Cerdanyola V. | 4 | |||
E | 24 | Egea Pascual Guillem | 1772 | CAT | Cerdanyola V. | 4 | |||
E | 25 | Baldris Vila Miquel | 1741 | CAT | Castellar | 4 | |||
E | 26 | Cañamero Rodríguez Ivan | 1716 | CAT | Badia | 3½ | |||
E | 27 | Cruz Medina Julia | 1701 | CAT | Badia | 3½ | |||
E | 28 | Lopez Ruiz Mario | 1741 | CAT | Barberà | 3 | |||
E | 29 | Diaz Rendon Nicoll | 1791 | CAT | Badia | 3 | |||
E | 30 | Salvador Lopez Oscar | 1700 | CAT | Barberà | 3 | |||
E | 31 | Risquez Perez Antonio | 1700 | CAT | Barberà | 3 | |||
E | 32 | Muñoz Lorenzo Pol | 1726 | CAT | Barberà | 3 | |||
E | 33 | Herrera Grande Plàcid | 1700 | CAT | Ripollet | 2½ | |||
E | 34 | Bensellam Ayoub | 1700 | CAT | St. Quirze V. | 2 | |||
E | 35 | Orts Gonzalez Rafael | 1700 | CAT | Sant Martí | 2 | |||
E | 36 | Garcia Silvan Lara | 1700 | CAT | Badia | 1 |