JUNTA DIRECTIVA FCE

José Claudio Viñas i Racionero (President)

Ramon Chalmeta i Ugas (Vicepresident primer. Cap d’àrea esportiva)

Marta Amigó i Vilalta (Vicepresidenta segona. Cap d’àrea d’escacs i societat)

Montse Gràcia i Escarp (Tresorera)

David Ayza i León (Secretari General. Competicions online i e-sports)

RANG DE VICEPRESIDENTS

Ramon Caro i Martínez (Relació amb empreses)

Teresa Muñoz i Muñoz (Relacions institucionals i FEDA)

VOCALIES

Xènia Arnó i Bendicho (Integració de col·lectius vulnerables)

Jaume Gayoso i Rodríguez (Estratègia corporativa)

Diana López i Atay (Desenvolupament web i projectes tecnològics)

Jordi Moreno i Sanchís (Noves tecnologies)

Marina Ponsa i Alcubierre (Comissió feminista)

Oskar Stöber i Blázquez (Internacional)

DELEGATS TERRITORIALS

Ivan Marina i de la Torre (Delegat de Barcelona)

Xavier Gómez i Sanz (Delegat de Tarragona)

Jordi Diaz i Comas (Delegat de Girona)

Josep Brunet i Martínez (Delegat de Lleida)

 

COMISSIÓ ESPORTIVA

David Ayza León

Ramon Chalmeta Ugas

Jordi Mas Mestres

Ivan Marina de la Torre

 

 

ALTRES CÀRRECS FEDERATIUS QUE NO PERTANYEN A LA JUNTA

 

Director d'Escacs de Base: Jose Sequera 

Delegat de Gent Gran (a designar)

 
 
 

Des d'aquest apartat podeu trobar els tècnics de retransmissions i informació interessant relacionada: licitacions, manuals, normatives i aplicacions informàtiques.

Fem un recull de la informació al menú de la dreta.

Des d'aquest apartat podeu trobar els monitors censats i el cens antic.

Fem un recull de la informació al menú de la dreta.

{source}
<?php
define("URL_BASE", $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']."/webServices");
include URL_BASE."/views/escacs/historials.php";

?>
{/source}

{source}
<?php
define("URL_BASE", $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']."/webServices");

include_once URL_BASE."/lib/web.php";
include URL_BASE."/views/escacs/torneigs.php";

?>
{/source}

Retransmissions en directe a través d'Internet obert a tothom!

retransmissio300 La Federació Catalana d'Escacs retransmet en directe les principals competicions que es realitzen al nostre país a través d'una xarxa de tècnics especialitzats en retransmissions.


PROPERS

XVI Open Internacional Memorial Ezequiel Martin (9 de juny de 2024)

IV Llinars International Chess Open (Del 25 de juny al 3 de Juliol de 2024)

XXIV Open Internacional de Torredembarra (Del 29 de juny al 7 de juliol de 2024)

XLVI Open Internacional de Barberà 2024 (Del 4 al 12 de juliol de 2024)

IV Open Internacional Vila del Vendrell (13 de juliol de 2024)

XXIV Open Internacional de Sant Marti 2024 (Del 13 al 21 de juliol de 2024)

XLVIII Open Internacional Vila de Sitges 2024 (Del 22 al 30 de juliol de 2024)

XLVIII Ciutat de Badalona (Del 2 al 10 d'agost de 2024)

XXXIII Festival d'Escacs La Pobla de Lillet (Del 2 al 10 d'agost de 2024)

XXV Open Internacional de Sants 2024 - Ciutat de Barcelona (Del 23 d'agost a l'1 de setembre de 2024)


XXX Open Internacional d'actius de Vallfogona (15 de setembre de 2024)

EN JOC

FINALITZATS

Campionat Absolut de Catalunya 2024 - Veterans de Catalunya 2024 (11 al 19 de maig)

Lliga Catalana 2024 DH R11 Grup Títol Colon Sabadell ionehipotecas.com - Platja d'Aro (13 d'abril de 2024)

Lliga Catalana 2024 DH R11 Grup Descens Andorra - Olot (13 d'abril de 2024)

Lliga Catalana 2024 DH R10 Grup Descens Mollet - Vila Olímpica (9 de març de 2024)

Lliga Catalana 2024 DH R10 Grup Descens Olot - Llinars (9 de març de 2024)

Campionat de Catalunya d'edats individual (Retransmissió de sub-10 a sub-20)

Lliga Catalana 2024 DH R9 Semifinals Barberà - Platja d'Aro (9 de març de 2024)

Lliga Catalana 2024 DH R9 Grup Descens Llinars - Terrassa (9 de març de 2024)

Campionat Universitari de Catalunya 2024 (24 de febrer de 2024)

XIII Mediterranean Chess Championship 2023 - 92e Absolut i 79e Femeni de Catalunya 2023 (Del 4 a l'11 de novembre)

Campionat de Catalunya per equips d'edats 2023 (Del 12 al 14 d'octubre)

XXIX Open Internacional d'Actius de Vallfogona (17 de setembre)

XXIV Open Internacional de Sants - 28è Ciutat de Barcelona (Del 18 al 27 d'agost)

XXIV Obert Internacional de Figueres Miquel Mas (12 d'agost)

XLVII Ciutat de Badalona 2023 (Del 2 al 10 d'agost)

XLVII Open Internacional Vila de Sitges ( Del 22 al 30 de juliol)

XXIII Obert Internacional de Sant Martí ( Del 13 al 21 de Juliol)

III Open Internacional Vila del Vendrell (15 de juliol)

XLV Open Internacional de Barberà
 (Del 4 al 12 de Juliol)

XXIII Open Internacional de Torredembarra (De l'1 al 9 de Juliol)

III Llinars International Chess Open (Del 25 de Juny al 3 de Juliol)

Setmana Catalana de l'Esport (Del 30 de juny al 2 de juliol)

Obert Escacs Actius del Centenari Hospital General de Granollers (Dissabte 10 de Juny)

XIX Obert Escacs Actius Vila de Santa Coloma de Queralt (Diumenge 4 de Juny)

XVII Open Vila de Canovelles (Diumenge 7 de maig)

R11 Grup Títol - Final: Barcelona - Colon Sabadell (Dissabte 15 d'abril)

R11 Grup DescensCerdanyola Vallès - Lira Vendrellenca (Dissabte 15 d'abril)

Catalunya d'Edats Individual 2023 (Sub-10 a Sub 14) (Del 1 al 6 d'abril)

Catalunya d'Edats Individual 2023 (Sub-16 a Sub 20) (Del 1 al 6 d'abril)

R10 Grup Títol - Semifinal: Valls - Barcelona

R10 Grup Títol - SemifinalBarberà - Colon Sabadell

R9 Grup Títol: Valls - Platja d'Aro

R9 Grup Descens
Cor de Marina - Sant Andreu

R8 Grup Descens: Lira Vendrellenca - Mollet

R8 Grup DescensOlot - Cor de Marina

R7 Grup I: Lira Vendrellenca - Barberà

R7 Grup II: Cerdanyola Valles - Platja d'Aro

Campionat de Catalunya Universitari 2023 (25 de febrer)

R4 Grup I: Valls - Lira Vendrellenca 

R4 Grup II: Platja d'Aro - Scc Colon Sabadell

R3 Grup I: Barberà - Valls 

R3 Grup II: Olot - Sant Andreu 

R2 Grup I: Foment - Barberà

R2 Grup II: Figueres - Olot

R1 Grup I: Ateneu Colon vs Cor de Marina

R1 Grup II: Mollet vs Cerdanyola del Valles

 

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (Del 28 d'octubre a l'1 de novembre) 

Campionat de Catalunya per equips d'edats (Del 29 d'octubre a l'1 de novembre)

II Setmana de l'Esport Català (21 al 23 d'octubre)

XXVIII Open Internacional d'escacs Actius Vallfogona 2022 (18 de setembre)

XXIII Open Internacional de Sants - Ciutat de Barcelona (del 19 al 28 d'agost)

Memorial Arturo Pomar (del 26 al 28 d'agost)

XLVI Ciutat de Badalona 2022 (Del 2 al 10 d'agost)
XLVI Open Internacional Vila de Sitges (Del 22 al 30 de juliol)

XXII Obert Internacional Sant Martí 2022 (Del 13 al 21 de juliol)

II Open Internacional Vila de El Vendrell (16 de juliol)

XLIV Open Internacional Barbera del Vallès 2022(Del 4 al 12 de juliol)

XXII Open Internacional de Torredembarra(Del 2 al 7 de juliol)

II Llinars Int. Chess Open 2022 (Del 25 de juny al 3 de juliol)

Santa Coloma de Queralt (5 de juny)

Formentera (del 29 d'abril al 8 de maig)

Campionat de Catalunya d'Edats (de sub10 a sub16)

Campionat de Catalunya d'Edats (de sub18 a sub20)

Vila-seca, del 9 al 14 d'abril

Lliga Catalana

Final Absoluta Barberà - Colon Sabadell

Play Off Gerunda - Cerdanyola Vallès

Semi-finals Barberà - Foment

Semi-finals Barcelona - Sabadell Colon

R9 Grup I: Cor de Marina - Andorra

R9 Grup II: Sabadell Colon Chessy - Figueres

R8 Grup I: Gerunda - Foment Martinenc 

R8 Grup II: Barberà - Coral Colon Sabadell

R7 Grup I: Barcelona - Sant Andreu

R7 Grup II: Ateneu Colon - Coral Colon Sabadell

R6 Grup I: Foment Martinenc - Cor de Marina

R6 Grup II: Coral Colon Sabadell - Valls

R5 Grup I: Sant Cugat - Gramenet

R5 Grup II: Valls - Ateneu Colon

R4 Grup I: Mollet - Barcelona

R4 Grup II: Barberà - Valls

R3 Grup I: Barcelona - Cor de Marina

R3 Grup II: Salauris - Valls

R2 Grup I: Mollet - Terrassa

R2 Grup II: Barberà - Salauris

R1 Grup I: Sant Cugat - Barcelona

R1 Grup II: Cerdanyola Vallès - Ateneu Colon

Sunway sitges (Del 12 al 23 de desembre de 2021)

Llobregat Open Chess (Del 30 de novembre al 8 de desembre de 2021)

XLIII Open de Barberà del Vallès 2021 (Del 21 al 28 de novembre de 2021)

Campionat de Catalunya per equips d'edats (Del 30 d'octubre a l'1 de novembre de 2021)

Campionat obert Memorial García Ilundaín (Del 18 al 26 d'agost de 2021)

Campionat Absolut de Cataluna + Ciutat de Barcelona (Del 18 al 26 d'agost de 2021)

XI Memorial Josep Lorente (20 de juny)

Tancats Club Barcelona

Campionat de Catalunya Sub16 i Sub18-20 (Del 27 de març a l'1 d'abril)

Campionat de Catalunya Sub10, Sub12 i Sub14 (Del 27 de març a l'1 d'abril)

Tancats Club Barcelona (del 16 al 24 de febrer)

Hibryd Cities Match (20 i 21 de febrer)

Magistral Ciutat de Barcelona (del 2 a l'11 de desembre)

Magistral Barberà del Vallès (Del 20 al 28 de novembre de 2020)

RETRANSMISSIÓ de sub-10 a sub-14

RETRANSMISSIÓ de sub-16 a sub-18 i sub-20

Mollet - Barberà

Escola d'Escacs de BCN - Colon Sabadell Chessy

R8: Colon Sabadell Chessy - Barcelona

R8: Barberà - Foment 

R7: Mollet - Colon Sabadell (Grup I)

R7: Barberà - Escola d'Escacs de BCN (Grup II)

R6: Sant Cugat - Tres Peons (Grup I)

R6: Valls - Barberà (Grup II)

R5: Foment - Mollet (Grup I)

R5: Barberà - Sant Andreu (Grup II)

R4: Colon Sabadell Chessy - Cor de Marina (Grup I)

R4: Escola d'Escacs de BCN - Barcelona (Grup II)

R3: Cor de Marina - Mollet (Grup I)

R3: Escola d'Escacs de BCN - Figueres (Grup II)

R2: Valls - Escola d'Escacs de BCN (Grup II)

R2: Colon Sabadell Chessy - Sant Cugat (Grup I)

R1: Cerdanyola Vallès - Foment (Grup I)

VI Sunway Sitges International Chess Festival

1r elllobregat Open Chess

Open Internacional "Ciutat de Barcelona" (Del 27 de setembre al 5 d'octubre)

XXVII Open Internacional d'actius de Vallgofona (22 de setembre)

XII Obert Internacional Ciutat de Sabadell (Del 2 al 10 de setembre)

XXI Open Internacional de Sants (Del 23 d'agost a l'1 de setembre)

XLV Ciutat de Badalona (Del 2 al 10 d'agost)

XLV Open Internacional Vila de Sitges (Del 22 al 30 de juliol)

XXI Open Internacional de Torredembarra (Del 6 al 14 de juliol)

XLII Open Internacional de Barberà (Del 4 al 12 de juliol)

X Memorial Josep Lorente

XVII Obert d'Escacs actius Vila de Sta Coloma de Queralt

Campionat de Catalunya d'edats individuals

Sub-16 i sub-18

Sub-14 i sub-12

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'1 al 12)

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'13 al 24)

Ronda 1 Lliga Catalana (19 de gener de 2019)

Escola d'Escacs Salou - Mollet

Sant Josep de Badalona - Escola d'Escacs de BCN

Ronda 2 Lliga Catalana (26 de gener de 2019)

Foment - Gerunda

Cerdanyola del Vallès - Barberà

Ronda 3 (2 de febrer de 2019)

Mollet - Colon Sabadell Chessy

Sant Josep de Badalona - Cerdanyola del Vallès

Ronda 4 (9 de febrer de 2019)

Gerunda - Sant Andreu

Cerdanyola del Vallès- Escola d'Escacs de BCN

Ronda 5 (16 de febrer de 2019)

Colon Sabadell Chessy - Figueres

Sant Josep de Badalona - Barcelona

Ronda 6 (23 de febrer de 2019)

Gerunda - Mollet

Tres Peons - Olot

Ronda 7 (2 de març de 2019)

Escola Salou - Lleida

Escola d'Escacs de BCN - Barberà

Ronda 8 (9 de març de 2019)

Figueres-Olot

Foment-Tres Peons

Ronda 9 (16 de març de 2019)

Sabadell Colon Chessy - Barcelona

Barberà - Escola Escacs Salou

Ronda 10 (23 de març de 2019)

Escola d'Escacs de BCN - Sabadell Colon Chessy

Sant Josep de Badalona - Barberà

Ronda 11 (30 de març de 2019)

Barberà - Societat Coral Colon

Sant Josep - Escola d'Escacs de Barcelona

Olot - Foment

VIII Open Internacional de Llucmajor

Sunway 2018 (del 14 al 23 de desembre)

Ciutat de Barcelona (del 8 al 14 d'octubre)

Vallfogona de Balaguer (16 de setembre de 2018)

Sabadell (de l'1 al 10 de setembre de 2018)

Sants (del 17 al 26 d'agost de 2018)

Badalona (de l'1 al 9 d'agost de 2018)

Sitges (del 22 al 30 de juliol de 2018)

Sant Martí (del 13 al 21 de juliol de 2018)

Barberà (del 4 al 12 de juliol de 2018)

Torredembarra (del 30 de juny al 8 de juliol de 2018)

Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol de 2018)

Memorial Josep Lorente (17 de juny de 2018)

Santa Coloma de Queralt (3 de juny de 2018)

Lliga Catalana Ronda 11 : Barberà - Colon Sabadell (14 d'abril)

Lliga Catalana Ronda 11 : Catalunya - Peona i Peó (14 d'abril)

Lliga Catalana Ronda 11 : Sant Cugat - Foment (14 d'abril)

Campionat Absolut de Catalunya (Del 22 al 29 de març)

Campionat de Catalunya d'Edats (Del 24 al 29 de març)

Actius de Sant Boi (7 de gener de 2018)

Festival Sunway (del 15 al 23 de desembre de 2017)

Ciutat de Barcelona (del 9 al 17 de novembre de 2017)

Vallfogona (17 de setembre de 2017)

Sabadell (de l'1 al 10 de setembre de 2017)

Sants (del 18 al 27 d'agost de 2017)

Ciutat de Figueres (de l'10 al 17 d'agost de 2017)

Ciutat de Badalona  (del 2 al 10 d'agost de 2017)

Vila de Sitges  (del 22 al 30 de juliol de 2017)

 Sant Martí  (del 13 al 21 de juliol de 2017)

 Barberà del Vallès  (del 4 al 12 de juliol de 2017)

Torredembarra   (de l'1 al 9 de juliol de 2017)

 Ciutat de Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol de 2017)

 Memorial Josep Lorente  (18 de juny de 2017)

 Memorial Ezequiel Martin  (11 de juny de 2017)

Santa Coloma de Queralt  (4 de juny de 2017)

Obert de Canovelles (7 de maig de 2017)

Campionat Absolut de Catalunya (del 29 d'abril al 6 de maig de 2017)

Obert del Guinardó (1 de maig de 2017)

Campionat de Catalunya de Sub8 a Sub18 (del 7 al 13 d'abril de 2017)

R4 - Fase Final: Lliga Catalana : Colon Sabadell Chessy - Mollet (1 d'abril de 2017)

R3 - Fase Final: Lliga Catalana : Mollet - Barberà (25de març de 2017)

R2 - Fase Final: Lliga Catalana : Escola d'Escacs de Barcelona - Mollet (18 de març de 2017)

R1 - Fase Final: Lliga Catalana : Montcada - Foment Martinenc (11 de març de 2017)

R7 Lliga Catalana : Gerunda - Figueres (4 de març de 2017)

R6 Lliga Catalana : Barberà - Colon Sabadell Chessy (25 de febrer de 2017)

R5 Lliga Catalana : Tres Peons - Montcada (18 de febrer de 2017)

R4 Lliga Catalana : Gerunda - Peona i Peó (11 de febrer de 2017)

R3 Lliga Catalana : Colon Sabadell Chessy - Escola d'Escacs de Barcelona (4 de febrer de 2017)

R2 Lliga Catalana : Escola d'Escacs de Barcelona - Barberà (28 de gener de 2017)

R1 Lliga Catalana : Sant Andreu - Mollet (21 de gener de 2017)

Festival Sunway (Del 16 al 23 de desembre)

 Magistral Ciutat de Barcelona (del 22 al 28 d'octubre)

Web FEDERACIO

Chess24

  Obert Internacional de Vallfogona de Balaguer (18 de setembre)

  Obert Internacional de Sabadell (De l'1 al 9 de setembre)

  Obert Internacional de Sants (Del 19 al 28 d'agost)

Obert Internacional de Figueres (De l'11 al 18 d'agost)

  Obert Internacional de Badalona (Del 2 al 10 d'agost)

Obert Internacional de Sant Martí (Del 13 al 21 de juliol)

Obert Internacional de Barberà del Vallès (Del 4 al 12 de juliol)

Obert Internacional de Torredembarra (Del 2 al 10 de juliol)

Obert Internacional de Montcada (Del 25 de juny al 3 de juliol)

Memorial Josep Lorente (19 de juny)

 Obert Internacional Santa Coloma de Queralt (5 de juny)

Obert Internacional de Llucmajor (Del 8 al 15 de maig)

Absolut de Catalunya 2016

Lliga Catalana R10 : Escola d'Escacs de BCN- Colon Sabadell Chessy (9 abril a les 16,30)Colon Sabadell Chessy (9 abril a les 16,30)

Lliga Catalana R9 : Mollet - Escola d'Escacs de BCN (2 abril a les 16,30)

Campionat de Catalunya d'Edats, Vila-seca, del 19 al 24 de març

Lliga Catalana R8 : Cerdanyola Vallès - Lleida (12 març les 16,30)

Lliga Catalana R7 : Figueres - Cerdanyola Vallès (5 març les 16,30)

Lliga Catalana R6 : Sant Andreu - Peona i peó (27 de febrer les 16,30)

Lliga Catalana R5 : Mollet - Barberà (20 de febrer les 16,30)

Lliga Catalana R5 : Sant Boi - Colon Sabadell Chessy (20 de febrer les 16,30)

Lliga Catalana R4 : Colon Sabadell Chessy - Mollet (13 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R3 : Cerdanyola del Vallès - Escola d'Escacs de Barcelona (6 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R3 : Sant Boi - Lleida (6 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R2 : Colon Sabadell Chessy - Barberà (30 de gener a les 16,30)

Lliga Catalana R1 : Barcelona UGA - Catalònia (23 de gener a les 16,30 hores)

Obert Internacional Sunway (del 13 al 20 de desembre)

Actius del Moli Nou (5 de desembre)

Magistral Ciutat de Barcelona (del 4 al 8 de novembre) 

Portal Federació

Chess24

Chessbomb

Torneig Sub12

Torneig Sub10

CIRCUIT Obert Internacional de Vallfogona de Balaguer ( 20 de setembre)

Actius de Sant Marti ( 19 de setembre)

CIRCUIT Obert Internacional de Sabadell ( del 2 al 10 de setembre)

CIRCUIT Obert Internacional de Sants (del 21 al 30 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Figueres (de l'11 al 18 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Badalona (del 2 al 10 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Sant Martí (del 13 al 21 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Barberà (del 4 al 12 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Torredembarra (del 4 al 12 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol)

CIRCUIT Memorial Josep Lorente (21 de juny)

CIRCUIT Santa Coloma de Queralt (7 de juny)

Campionat Absolut de Catalunya (Del 2 al 9 de maig)

11a ronda : Barberà - Barcelona UGA (18 d'abril)

10a ronda : Barcelona UGA - SCC Sabadell (11 d'abril)

Campionat de Catalunya d'Edats (L'Ametlla de Mar, del 28 de març al 2 d'abril)

Sub-12 i Sub-18          Sub-14 i Sub-16

9a ronda : Colon Sabadell - Sant Josep (21 de març)

8a ronda : Foment - Terrassa (14 de març)

7a ronda : Colón Sabadell - Barberà (7 de març)

6a ronda : Barcelona UGA - Figueres (28 de febrer)

6a ronda : Catalunya - Peona i Peó (28 de febrer)

5a ronda : Cerdanyola del Vallès - Sitges (21 de febrer)

4a ronda : Colón Sabadell - Escola d'Escacs de BCN (14 de febrer)

3a ronda : Tres Peons - Figueres (7 de febrer)

2a ronda : Barberà - Mollet (31 de gener)

1a ronda : Mollet - Colon Sabadell (24 de gener)

Festival Sunway de Sitges (14 al 21 de desembre)

Magistral de Barcelona (28 de novembre al 2 de desembre) - Chess24

Magistral de Barcelona - torneig promoció (28 de novembre al 2 de desembre)

Obert de Vallfogona (20 i 21 de setembre) - CIRCUIT CATALA

Obert Actiu Sant Martí (13 de setembre)

Open de Sabadell (Del 2 al 10 de setembre) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Sants (Del 22 al 31 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

Torneig d'Igualada (19 d'agost)

Open de Figueres (De l'11 al 18 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Badalona (Del 2 al 10 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

Open d'Andorra (Del 19 al 27 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Sant Martí (Del 13 al 21 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Torredembarra (Del 5 al 13 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Barberà del Vallès (Del 4 al 12 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open Internacional de Montcada (Del 25 de juny al 3 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Memorial Lorente (15 de juny) - CIRCUIT CATALÀ

Santa Coloma de Queralt (1 de juny) - CIRCUIT CATALÀ

CAMPIONAT ABSOLUT DE CATALUNYA (del 4 al 10 de maig)

CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS (Del 12 al 17 d'abril)

retransmissions PRIMERA FASE:

 

 

A Catalunya els escacs sempre han estat un joc molt tradicional i arrelat a la manera de ser dels catalans. La formació de clubs practicants, no només a les grans ciutats, sinó també als petits pobles disseminats per tota la geografia catalana són, bàsicament, la força que ha fet de Catalunya la capdavantera dels escacs espanyols.

fcetrans

La Federació Catalana d'Escacs va ser creada al 1925 i és l'entitat que agrupa tots els clubs practicants d'aquest esport. Amb l'arribada de la democràcia, la Generalitat de Catalunya ha estat una magnífica promotora de l'Esport al nostre país i els escacs han estat un dels seus beneficiaris en agafar un nou i important implus gràcies al seu suport.

En l'actualitat Catalunya compta amb, aproximadament, 230 entitats afiliades i més de 7.000 practicants amb llicència federativa.

 

Subcategories

Circuit Escacs Actius Memorial Albert Badosa

El divendres 13 de maig, la Federació va fer una nova sessió del programa de “Promoció dels escacs en municipis sense club”. En aquesta ocasió el municipi escollit va ser Vilanova del Camí. Aquest municipi de la comarca de l’Anoia ha tingut un creixement de població molt  important els darrers anys. A l’actualitat compta amb una població de 12.500 habitants.

L’activitat va comptar amb la participació de molts aficionats als escacs, especialment de més de quaranta nens i nenes alumnes de les escoles Marta Mata, Pompeu Fabra, i Joan Maragall.

També van participar joves jugadors del Club Ateneu Igualadí, població molt propera. En aquest sentit cal agrair la col·laboració d’aquest club, i especialment de la seva presidenta Blanca Torras.

Vam poder comptar amb la participació del jugador del Club d’escacs Sant Boi Bernat Martínez, el qual resideix en aquesta població i exerceix de monitor d’escacs en una escola de la població.

Però va ser especialment significativa la participació del GM Jordi Magem, el qual va estar jugant constantment amb els joves aficionats que van assistir.

Cal agrair la total predisposició a col·laborar de l’Ajuntament de la població, el qual ens va ubicar en un espai molt adequat, a l’espai exterior del Centre polivalent de Can Papasseit. També ens va ajudar molt la publicitat de l’esdeveniment que va fer l’Ajuntament i la seva inclusió dins del programa de la Marató de donació de sang, que tenia lloc a la localitat aquella mateixa tarda. En aquest sentit, agraïm especialment la col·laboració de la tècnica d’esports, Sra. Núria Fàbregas i del regidor d’esports, Sr. Toni Maturana, el qual va acostar-se per veure el desenvolupament de l’activitat.

En aquest apartat trobareu tota la informació referent als e-Sports:

  • Lliga Catalana eSports
  • Campionats en línia