Grup A
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FED | CLUB | PTS | GENERAL | TRAMS |
1 | GM | Bachmann Axel | 2623 | PAR | Mollet | 7 | 55 | ||
2 | GM | Aroshidze Levan | 2535 | CAT | Banyoles | 7 | 40 | ||
A | 3 | IM | Valles Manuel | 2386 | FRA | França | 6½ | 35 | 20 |
4 | IM | Pulvett Marin Daniel | 2434 | VEN | Veneçuela | 6½ | 31 | ||
5 | GM | Munoz Pantoja Miguel | 2434 | CAT | Terrassa | 6 | 27 | ||
6 | IM | Stella Andrea | 2423 | ITA | Italia | 6 | 24 | ||
7 | GM | Campos Moreno Javier B. | 2422 | CHI | Olot | 6 | 21 | ||
A | 8 | IM | Alarcon Casellas Rolando | 2391 | CUB | Montcada | 6 | 18 | 15 |
A | 9 | Sabria Batlle Pol | 2251 | CAT | Santa Eugenia | 6 | 15 | 10 | |
10 | IM | Mellado Trivino Juan | 2442 | AND | Catalonia | 5½ | 13 | ||
11 | IM | Di Nicolantonio Lucas | 2414 | FRA | França | 5½ | 10 | ||
B | 12 | Juan Bartroli Pau | 2195 | CAT | Catalunya | 5½ | 8 | 20 | |
13 | IM | Huerga Leache Mikel | 2436 | ESP | Espanya | 5 | 6 | ||
C | 14 | Maupin Valerie | 1982 | FRA | França | 5 | 4 | 20 | |
C | 15 | Soto Diaz Jose Antonio | 2086 | ESP | Espanya | 5 | 2 | 15 | |
C | 16 | Ventura Bolet Maxim | 2069 | CAT | Vila Olímpica | 5 | 1 | 10 | |
B | 17 | WIM | Fernandez Maria Florencia | 2222 | ARG | Argentina | 5 | 15 | |
A | 18 | IM | Gonzalez Rodriguez Jorge A. | 2369 | COL | Figueres | 5 | 8 | |
B | 19 | Serra Pages Jordi | 2235 | CAT | Figueres | 5 | 10 | ||
B | 20 | Axpe Balenciaga Inigo | 2130 | ESP | Espanya | 5 | 8 | ||
C | 21 | Aymerich Verdaguer Eduard | 2091 | CAT | Olot | 5 | 8 | ||
B | 22 | CM | Colls Gelaberto Emili | 2106 | CAT | Figueres | 4½ | 6 | |
C | 23 | Parals Marce Luis | 2093 | CAT | Figueres | 4½ | 6 | ||
B | 24 | Menac Comas Joan Ramon | 2115 | CAT | Catalonia | 4½ | 4 | ||
C | 25 | Severri Arrese Carlos | 1983 | CAT | Agusti | 4½ | 4 | ||
C | 26 | Porta Tovar Oriol | 1990 | CAT | Colon Ateneu | 4½ | 2 | ||
C | 27 | Ryan Martin | 2064 | FRA | França | 4 | 1 | ||
C | 28 | Ventura Bolet Alexandre | 2075 | CAT | Vila Olímpica | 4 | |||
C | 29 | Lillo Ferrer Jose Maria M. | 2059 | CAT | Figueres | 4 | |||
B | 30 | Orteu Capdevila Max | 2127 | CAT | Escola de Barcelona | 4 | 2 | ||
31 | Bouguerra Tayeb | 1911 | FRA | França | 4 | ||||
32 | Izagirre Alsua Aritz | 1877 | ESP | Espanya | 4 | ||||
C | 33 | Prats Rodriguez Juan Bosco | 1994 | CAT | Sant Boi | 3½ | |||
C | 34 | Benet Morant Damia | 2067 | CAT | Reus Deportiu | 3½ | |||
C | 35 | Galarza Cenzano Inigo | 2025 | ESP | Espanya | 3½ | |||
36 | Dubois Emmanuelle | 1772 | FRA | França | 3½ | ||||
C | 37 | Falgueras Marti Carles | 1959 | CAT | Figueres | 3½ | |||
38 | Sole Pijuan Ferran | 1867 | CAT | Lleida | 3 | ||||
C | 39 | Serra Canals Oriol | 2037 | CAT | Alt Emporda | 3 | |||
C | 40 | Riera Sola Lluis | 1968 | CAT | Avinyo | 3 | |||
C | 41 | Lopez Guaita Fernando | 2020 | ESP | Espanya | 3 | |||
42 | Paraschiv Paul-Alexandru | 1768 | ROU | Romania | 3 | ||||
43 | Gallastegui Jon Ander | 1732 | ESP | Espanya | 3 | ||||
B | 44 | Castillo Fernandez Carles | 2126 | CAT | Banyoles | 2½ | 1 | ||
45 | Paraschiv Petronela-Alexandra | 1494 | ROU | Romania | 2 |
Grup B
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FED | CLUB | PTS | GENERAL | TRAMS |
D | 1 | Saliou Jean-Yves | 1910 | FRA | França | 7½ | 20 | ||
D | 2 | Renaux Osmin | 1910 | FRA | França | 7 | 15 | ||
D | 3 | Salleras Mercader Josep Mª | 1955 | CAT | Alt Emporda | 7 | 10 | ||
C | 4 | Clot Chico Arnau | 2053 | CAT | Santa Eugenia | 7 | 20 | ||
D | 5 | Nuñez Colome David | 2044 | CAT | Alt Emporda | 6½ | 8 | ||
C | 6 | Lazaro Porta Angel | 2053 | CAT | Aragones | 6½ | 15 | ||
C | 7 | Granados Aguilera Cristian | 2059 | CAT | Figueres | 6 | 10 | ||
C | 8 | Oliva Llorens Antoni | 2094 | CAT | Banyoles | 6 | 8 | ||
C | 9 | Guzman Maglaya Noli | 2097 | CAT | Dotze Castells | 6 | 6 | ||
D | 10 | Ruiz De Morales I Cespedes J | 1942 | CAT | Banyoles | 6 | 6 | ||
D | 11 | Viñas Serra Jaume | 2009 | CAT | Figueres | 6 | 4 | ||
D | 12 | Fentes Caceres Daniel | 1928 | CAT | Alt Emporda | 6 | 2 | ||
D | 13 | Perez Lopez Alfonso | 2037 | CAT | Figueres | 5½ | 1 | ||
D | 14 | Salomon Emmanuel Yves | 1919 | CAT | Dotze Castells | 5½ | |||
D | 15 | Martin Fernandez Santiago | 2002 | CAT | Santa Eugenia Escacs | 5 | |||
D | 16 | Hameau Cyril | 1875 | FRA | França | 5 | |||
D | 17 | Claret Franck | 1928 | FRA | França | 5 | |||
D | 18 | Vidal Palou Jordi | 1914 | CAT | Santa Eugenia | 5 | |||
D | 19 | Juan Bartrolí Marc | 1934 | CAT | Catalunya | 5 | |||
E | 20 | Voegeli Max | 1809 | SUI | Dotze Castells | 5 | 20 | ||
E | 21 | Calvo Anthony | 1700 | FRA | França | 5 | 15 | ||
E | 22 | Mallol Descarrega Aleix | 1837 | CAT | Figueres | 5 | 10 | ||
E | 23 | Barea Garcia Lluis | 1823 | CAT | Palafruguell | 5 | 8 | ||
D | 24 | Febrero Perez Lluis | 1909 | CAT | Comtal | 5 | |||
D | 25 | Padrosa Baro Carles | 1902 | CAT | Figueres | 4½ | |||
D | 26 | Mallol Descarrega Gerard | 1924 | CAT | Figueres | 4½ | |||
E | 27 | Garcia-Arroba Romero Adrian | 1710 | CAT | Reus | 4½ | 6 | ||
E | 28 | Perdomo Raudales Javier Fern | 1762 | CAT | Banyoles, C.E. | 4½ | 4 | ||
D | 29 | Perez Fonolleras Oliver | 1900 | CAT | Figueres | 4½ | |||
E | 30 | Castellà Margarit Joan Enric | 1886 | CAT | Santa Eugenia Escacs | 4½ | 2 | ||
D | 31 | Blanco Esquena Ramon | 1997 | CAT | Illes Medes | 4½ | |||
D | 32 | Puig Carres Josep | 1965 | CAT | Sant Boi | 4½ | |||
D | 33 | Masdemont Serra Guillem | 2007 | CAT | Joviat Fundacio | 4 | |||
E | 34 | Torrent Lagresa Josep M. | 1860 | CAT | Dotze Castells | 4 | 1 | ||
E | 35 | Gili Muñoz Daniel | 1884 | CAT | Figueres | 4 | |||
E | 36 | Joyeux Gerard | 1565 | FRA | França | 4 | |||
D | 37 | Gratacos I Font Albert | 1944 | CAT | Banyoles | 4 | |||
E | 38 | Garcia Castany Jose | 1750 | CAT | Santa Eugenia | 4 | |||
E | 39 | Viñolas Anglada Judith | 1691 | CAT | Figueres | 4 | |||
D | 40 | Gonzalez Martin Fernando | 1941 | CAT | Diagonal Mar | 3½ | |||
E | 41 | Idoate Arrazuria Ricardo | 1781 | CAT | La Espiga | 3½ | |||
E | 42 | Franch Bessa Julià | 1880 | CAT | Santpedor | 3½ | |||
E | 43 | Tchordjallian Alexandre | 0 | FRA | França | 3½ | |||
E | 44 | Foix Breto Antoni | 1860 | CAT | Sant Gregori | 3½ | |||
E | 45 | Molina Tabernero Jordi | 1692 | CAT | Tres Peons | 3½ | |||
D | 46 | Alabert Vidal Marc | 2021 | CAT | L'Escala | 3 | |||
E | 47 | Alcaraz Martinez Leandro | 1734 | CAT | Figueres | 3 | |||
E | 48 | Gifreu Font Antoni | 1785 | CAT | Figueres | 3 | |||
E | 49 | Ponsi Burgos Jordi | 1787 | CAT | Banyoles | 3 | |||
E | 50 | Andres Sebastian Luis | 1703 | CAT | Figueres | 3 | |||
E | 51 | Suita Rodriguez Natalia | 1814 | CAT | Dotze Castells | 2½ | |||
E | 52 | Sillero Pierre | 1376 | FRA | França | 2½ | |||
E | 53 | Fernandez Molas Andreu | 1884 | CAT | Figueres | 2 | |||
E | 54 | Martinez Martinez Jose | 1760 | CAT | Figueres | 2 | |||
E | 55 | Gonzalez Vila Arnau | 1741 | CAT | Alt Emporda | 2 | |||
E | 56 | Murillo Fiol Rodrigo | 1783 | CAT | Figueres | 1½ | |||
E | 57 | Delgado Brugue Dani | 1670 | CAT | L´Escala | 1 | |||
D | 58 | Marques Reig Daniel | 1964 | CAT | Banyoles | 0 |